Ako sa správne starať o svoj koberec

Ako sa správne starať o svoj koberec

Starostlivosť o koberce nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Teda, aspoň tá správna. Určite všetci poznáte – vyniesť koberec von, prevesiť ho cez tyč a trepať, trepať a trepať…

O koberce sa treba starať pravidelne. Ak ich neudržiavate, pre svoje vlastnosti sa vedia stať miestom plným prachu a roztočov. A to už – hlavne ak patríte medzi alergikov – nie je žiadna sranda.

Základ

Základná starostlivosť o koberce by mala zahŕňať poriadne vysávanie raz za týždeň. Ak máte doma alergika, tak dvakrát. Najlepšie je použiť vysávač so silným saním, ktorý nečistoty vytiahne až z hĺbky medzi vláknami. A bonusom je, ak má aj filter na zadržiavanie alergénov.

Tepovanie

Niet dokonalejšej metódy na vyčistenie koberca, ako je tepovanie. Parádne vyčistí, oživí pôvodne farby koberca a ošetrí jeho vlákna. Okrem toho ho tiež zbaví nie len škvŕn ale aj pachov, ktorými za svoj “život” napáchol. Toto sa týka hlavne kobercov, ktoré sú v silne aromatickom prostredí – napríklad v kuchyni (rôzne korenia a výpary pri varení), alebo v kúpeľni, či na wcku (osviežovače a vône).

Pri tepovaní sa nanáša teplá voda zmiešaná s tepovacím čistiacim prostriedkom, alebo s penou, ktorá sa aplikuje, nechá sa istý čas pôsobiť a potom sa vysaje (časy záležia od čistiaceho prostriedku, sú uvedené v návode na použitie).

Tepovanie je vhodné aj vtedy, ak máte doma zviera, ktoré plzne, či fajčiarov.

Dôkladné čistenie

Raz za dlhý čas (odporúčania výrobcov sú rôzne – väčšinou niekde od 7 – 12 rokov) je dobré dať si koberec vyčistiť profesionálne do čistiarne.

Čo robiť, aby koberec vydržal dlhšie (okrem čistenia)

  • majte ho uložený na pevnom a rovnom podklade. Niektorí ľudia zvyknú dávať pod koberec ešte jeden (väčšinou starší) koberec. Toto by sa robiť nemalo, koberec sa deformuje
  • pozor na umiestnenie koberca pri dverách. Mali by ste sa vyhnúť umiestňovaniu rohov koberca k dverám, lebo pri otváraní dvere často o koberec zavadia a ohýnajú ho
  • pozor na ťažký nábytok, na jeho nohy a tiež na presúvanie nábytku
  • po koberci nechoďte v topánkach – mäkké papuče sú ok, no obuv s tvrdou podrážkou koberec rýchlo znehodnotí

Napíšte nám

* - povinné položky

overovací kód

Ďalšie články

1 2 >